colegiul harnaj - Centru testare ECDL

Colegiul Agricol "V. Harnaj"

Centru testare ECDL

BINE AŢI VENIT

Colegiul nostru este acreditat  ECDL
 Pentru mai multe informatii deschideti documentul   /ecdl.doc

ANUNT

Daca doriti puteti sa va inscrieti ,informatii obtineti la  Laboratorul de Informatica
Pot participa si elevi din afara liceului

Mai multe informatii despre certificatul ECDL vizitati site-ul  http://www.ecdl.org.ro/

Avantaje ECDL
ECDL prezintă o serie de avantaje atât pentru candidaţi, cât şi pentru angajatori şi pentru societate în general.
Avantajele programului ECDL pentru candidaţi:
  • Obţinerea unei certificări recunoscute internaţional
  • Deschide noi oportunităţi pentru a obţine un loc de muncă mai bun sau o bursă în străinătate
  • Îmbunătăţirea perspectivelor de promovare în carieră
  • Creşte competenţa, încrederea în sine şi motivaţia
  • Scade probabilitatea de a pierde o ofertă de serviciu
  • Oferă o bază pentru specializări ulterioare
  • Elevii care dețin Permisul ECDL își pot echivala proba de Competențe digitale din cadrul Examenului de Bacalaureat Naţional.
  • Cadrele didactice din învățământul preuniversitar care dețin Permisul ECDL pot beneficia de credite profesionale transferabile şi Permisul ECDL se recunoaşte la evaluarea dosarului pentru concursuri de ocupare a posturilor didactice.

Pentru angajatori, certificatul ECDL confirmă faptul că potenţialii angajaţi au un nivel de cunoştinţe IT recunoscut, relevant şi măsurabil. Printre avantajele aduse de programul ECDL angajatorilor amintim:
  • Îmbunătăţeşte productivitatea
  • Determină reducerea costurilor de suport IT
  • Creşte randamentul investiţiilor hardware în tehnologie
  • Stabilește un nivel la care se raportează cunoştinţele IT pentru noii angajaţi
  • Ajută la formarea unui nivel ridicat de cunoştinţe IT în cadrul organizaţiei
  • Ajută la motivarea salariaţilor

Programul ECDL aduce de asemenea beneficii întregii comunităţi prin creşterea nivelului de abilităţi IT al populaţiei, generând:

• Atragerea de investiţii
  • Crearea de noi oportunităţi de afaceri
  • Certificarea aceluiaşi standard de competenţă indiferent de naţionalitate, locul de rezidenţă, educaţie, vârstă sau sex.